fbpx

Co dodržovat, aby spalovače měly ten správný účinek?

1217

 SPALOVAČE TUKŮ 

Spalovače tuků jsou doplňky výživy, které se skládají buď z jedné nebo více látek, které mají synergický účinek na lidský organismus, a to při sportovní aktivitě pomáhají tělu lépe spalovat podkožní tuk. Spalovače tuků nejsou vhodné pouze pro kulturisty v dietě, nebo závodní sportovce, ale může je využívat, kdokoliv kdo chce podpořit spalování podkožního tuku. Musíme si ovšem uvědomit, že je to pouze špička ledovce k tomu, abychom se vypracovali k naší vysněné  postavě. 

Co dodržovat, aby spalovače měly ten správný účinek?

Nejprve je důležité si uvědomit, že spalovače nejsou žádná zázračná pilulka, která nám zajistí, že rychle spálíme tuk a nebudeme muset pro to nic udělat. Aby měly spalovače ten správný účinek a pomáhaly nám spalovat tuk, musíme pravidelně sportovat, nebo alespoň mít jakoukoliv fyzickou aktivitu ( plavání, běh, turistika, atd.), a také dodržovat pár pravidel ohledně stravy a regenerace.

 

Jedním ze základních pravidel je mít správně nastavený jídelníček. O tom jak si správně nastavit jídelníček si řekneme v některém z dalších článků, ale základ, abychom mohli spalovat tuk a hubnout je mít nastavený kalorický deficit. Kalorický deficit znamená, že energetický výdej je větší než energetický příjem (zjednodušeně více za den energie vydáme než sníme, jak je zobrazeno na obrázku níže).  

Dále bychom měli jíst kvalitní potraviny, díky kterým naše tělo dostane do těla potřebné živiny, ale zároveň jsou lehce stravitelné a nezatěžují náš trávící systém. Dalším benefitem kvalitních potravin je, že se náš metabolismus bude zrychlovat a můžeme tak postupně jíst více jídla. Velmi důležitý faktor na naše spalování má také dostatek spánku a regenerace. Pro správnou funkci hormonů a všech důležitých reakcí v těle včetně správného spalování, je nutné tělu dopřát pravidelně 6-8 hodin spánku. Při nepravidelném a nedostatečném spánku a s tím spojeném spánkovém deficitu a hormonální nerovnováhou nám žádná dieta ani spalovače nepomůžou.  

Pokud dodržíme tyto základní pravidla a chceme podpořit a urychlit spalování tuků, jsou pro nás samotné spalovače tou správnou volbou. 

Jaké látky obsahují spalovače?

Jak jsme si řekli hned na začátku, spalovače se mohou skládat z jedné nebo více látek, které mají na tělo pozitivní efekt pro spalování podkožního tuku. Pokud si budete spalovač kupovat je dobré se podívat, jaké složky daný spalovač obsahuje a vědět jaký mají vliv na vaše tělo. Mezi nejpoužívanější látky ve spalovačích patří: 

  1. L-Karnitin 

L-Karnitin je aminokyselina a patří mezi nejprodávanější spalovače. Jeho účinek se projevuje především při náročnějších a dlouhotrvajících aktivitách, které trvají alespoň 40min. Jeho schopností je napomáhání transportu tuků a to hlavně mastných kyselin přes mitochondrie buňěk. Mezi jeho další benefity patří zvyšování výkonu a pomáhá k nárustu svalové hmoty, což opět v konečném důsledku vede k většímu spalování tuků. 

L-karnitin je možné koupit v komplexních spalovačích např. https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-spalovani-tuku/spalovac-tuku-nero-120-kaps-gymbeam/ od značky gymbeam nebo samostatně např. https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-kulturistika-silove-sporty/carni-liquid-120000-mg/ v tekuté formě od přední české značky Extrifit, která jej vyrábí i ve formě jednorázových “presnidávek” https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-kulturistika-silove-sporty/carnigel/

  1. Synefrin

Synefrin je přirozená látka vyskytující se v rostlině citrus aurantium (pomerančovník hořký) a považuje se za nejsilnější a nejúčinější spalovač tuku. Tato látka je svou strukturou podobná efedrinu a adrenalinu, přičemž jeho schopností je zlepšovat oxidaci tuků,  podporuje termogenezi a zvyšuje fyzický výkon. Jeho účinky se ovšem projevují pouze při fyzické zátěži, takže pokud jej užíváte a nevyvyjíte poté žádnou fyzickou aktivitu, nebude mít žádné účinky. 

Lze jej zakoupit také v samostatné formě např. v tabletách https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem/synephrine-100-tbl/ od značky ATP nutrition nebo opět v komplexních spalovačích od značky Extrifit https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-kulturistika-silove-sporty/thermogel/. 

  1. Kofein

Kofein je z chemického hlediska alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdčení činnost. Patří mezi nejrozšířenější stimulanty na světě a zná jej téměř každý. Kromě stimulování má také účinky na spalování tuků, a to především na termogenezi těla a zvýšeného energetického výdeje i v klidovém stavu. Zvyšuje také účinek ostatních látek a před fyzickým výkonem je vhodné ho mixovat spolu s jinými stimulačními látkami.

Je možné ho koupit samostatně v tabletách https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem/natural-caffeine-max-100-kapsli/ od značky CzechVirus nebo v komplexním předtréninkovým nápojem pro ženy https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem/pink-drive-300-g/ od značky GymBeam.

  1. CLA

Pod pojmem CLA se skrývá zkratka pro konjugovanou kyselinu linolovou ( conjugated linoleic acid). Je to vlastně polonasycená kyselina, řadící se k omega-6 mastným kyselinám. V běžném jídle ji můžeme najít v hovězím mase a mléčných výrobcích. Příjem této látky z běžné stravy je u většiny lidí nedostatečný, a proto je vhodné CLA doplňovat, obvzlášť když chceme spalovat podkožní tuk. Její účinky jsou především v podporování vyplavování tukových buňěk a tlumí další ukladání podkožního tuku. Dále zrychulje bazální metabolismus, čímž se zvyšuje míra spalování i v klidovém režimu. Účinky se především projevují při dlouhodobém a pravidelném užívání. 

Možnost zakoupení je v drtivé většině pouze jako samostatná látka, jako například od přední značky Reflex https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-spalovani-tuku/cla-90-kapsli/ 

  1. Taurin

Taurin je derivátem aminokyseliny cysteinu a řadí se částečně pod aminokyseliny a organické kyseliny. Nalezneme jej v živočišných potravinách, především v mase a mléčných výrobcích. Najdeme jej téměř v každém energeticky stimulujícím nápoji. Jeho účinky na spalování jsou především díky zvýšení výkonu při zátěži a schopnost zvýšit spotřebu tuku, jako zdroj energie při fyzické aktivitě. Taurin má také spoustu dalších pozitivních účinků na tělo, mezi které patří lepší regenerace svalů, zlepšení imunity nebo také funguje jako antioxidant. 

Zakoupení samotné látky taurinu nemá při spalování velké opodostatnění. V dtrtivé většině se používá do komplexních spalovačů nebo energetických nápojů. Z mých zkušeností mohu rozhodně doporučit kombinaci s karnitinem od ATP Nutrition https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem/karnitin-taurin-100-cps/.

  1. Extrakt ze zeleného čaje

Extrakt ze zeleného čaje má především povzbuzující účinek a dochází díky němu k zvýšení fyzického výkonu. Lze jej taky použít jako stimulant k dodání energie a navýšení denního energetického výdeje v klidovém režimu. Dále pak podporuje metabolismus tuků a je velmi účinny antioxidant. Obecně exktrakty z rostlin a bylin mají své specifické účinky a jsou vhodné ke kombinaci k výše uvedeným  látkám. 

Jeden ze spalovačů, který je zaměřen na extrakty z bylin je FAT BURNER od české značky Extrifit https://www.ackoshop.cz/pred-vykonem-kulturistika-silove-sporty/fat-burner/ , který obsahuje extrakt ze zeleného čaje, z kůry vrby bílé, z guarany a z kořene zázvoru. 

Jak je to s dávkováním spalovačů?

Dávkování spalovačů má vzhledem k svým účinkům opodstatnění ráno na lačno a 30-60minut před tréninkem nebo fyzickou aktivitou. Vždy byste se měli řídit doporučeným dávkováním, jelikož při překročení může dojít k předávkování jedné z obsažených látek, a to následně k jejím nežadoucím účinkům, nejčastěji: nevolnost, svalové křeče, motání hlavy,  průjem a další. V konečném důsledku je trénink znehodnocen a z velké pravděpodobnosti nad spalovači opovrhnete.