fbpx

EMS – cvičení pro začátečníky i profíky

379

Dnešní doba je čím dál rychlejší a aby člověk měl dost času na své přátele a rodinu, hledá rychlá řešení. Díky moderním technologiím taková řešení skutečně existují. Metoda EMS pomůže ušetřit mnoho času, ať už za samotný trénink, nebo při rekonvalescenci po úrazech a operacích.

Možná, že se díváte skepticky, ale žádné zázraky se zde nedějí. Metody EMS jsou sice pro veřejnost ještě novinkou a vypadají jako nějaký přechodný módní trend, ale kdyby tomu tak bylo, neměly by za sebou desítky let působení v profesionálním sportu a zdravotnictví.

V našem studiu používáme přístroj firmy Miha Bodytec. Přístroje Miha Bodytec jsou vyráběny s pověstnou německou precizností a jsou neustále inovovány. V roce 2014 získala společnost Miha Bodytec GmhB prestižní cenu v soutěži Plus X Award. Jedná se o největší mezinárodní udílení cen za inovaci v technologiích, sportu a životním stylu. Uděleno jí bylo nejvyšší ocenění “Most Innovative Brand Award”. Toto ocenění zohledňuje jak inovaci v technologiích, tak design a inteligentní ovládání. Zohledňují se ale i taková kritéria, jako jsou dobré ergonomické a ekologické vlastnosti produktu, rozsáhlé funkce a použití vysoce kvalitních materiálů. Miha Bodytec má v oblasti výroby EMS přístrojů obrovský náskok, který se bude jen stěží dohánět.

V České Republice není tato metoda zatím rozšířená, ale v zahraničí se již těší velké oblibě. V zahraničí EMS postupně nahrazuje klasická fitness centra a tento trend bude pokračovat. Podívejme se na to trochu podrobněji a seznamte se s krásou elektrostimulace.

Elektrostimulace posiluje zdravé svaly a zvyšuje jejich odolnost, pomáhá zotavit se z atrofie po operacích a kotrolovat jednotlivé pohyby konkrétních svalů. Současně podporuje klouby, kdy může i zvýsit rozsah pohybu a především je šetří spolu s vazy i nervovou soustavou. To proto, že elektrické impulzy z přístroje nahrazují či doplní přirozené impulzy z CNS, které zcela běžně vysíláte, když jste si třeba přišli sednout k počítači a klikli na tento článek.

Nejdřív se podíváme, jak metoda EMS vznikla a z čeho se vyvinula. Seznámíme se i s fungováním svalu a proč to může fungovat. Zjistíte, že metoda nejen že není nebezpečná, ale má i kladné zdravotní přínosy. Dostaneme se k samotné praktické aplikaci ve sportu podpořené vědeckými výzkumy.

Historie

Metoda EMS je poměrně mladá a k jejímu rozšíření přispěl vývoj mikroprocesorů. Díky nim bylo možné vytvořit moderní přístroje, které poskytují služby komplexně a programy se dají ušít na míru. Používání elektřiny na lidské tělo až tak mladé není. Existují doklady 4500 let zpět ze starého Egypta, kdy se využívali k lěčebným koupelím električtí rejnoci. V Římě se zase léčily výboji úhořů třeba bolesti kloubů, hlavy, nebo dna.

V polovině 18. století už se pomocí elektroterapie podařilo znovu rozhýbat ochrnuté prsty dvěma pacientům. Tyto metody ale způsobovaly bolesti, dokud se počátkem 19. století nepodařilo generovat krátké impulzy a nakonec s objevem střídavého proudu přišel lékař Dr. Nemec s dodnes používanou interferenční terapií. Při ní se na svaly a nervy aplikuje střídavé napětí o 4 kHz. V oblasti sportu se s elektrickými impulzy začalo experimentovat až v 70. letech dvacátého století. Dnes se EMS do sportu zařazuje čím dál více a výzkumy stále nejsou u konce.

Jak EMS funguje

EMS stimuluje kosterní svalstvo. Kosterní svaly, které můžeme ovládat vůlí, dokáží fungovat pouze v jednom směru a to tak, že se stáhnou a zrelaxují. Sval se skládá z vláken, které obsahují dva důležité typy molekul, které se do sebe zasouvají podobně, jako zip a touto interakcí dojde ke stažení svalu. Na začátku je ale elektrický impulz vyslaný z mozku, který vznikne vůlí pohnout danou částí těla. Tento impulz putuje po nervu až ke svalu a vyvolá potřebný mechanismus. Aby takové stažení fungovalo pro provedení pohybu, spolupracují zde spolu dva svaly. Jeden provádí žádaný pohyb a druhý jde proti němu. Svalová vlákna se dají rozdělit na pomalá a rychlá. Pomalá vlákna jsou stavěna spíše pro vytrvalostní pohyb a jsou také méně unavitelná. Rychlá vlákna jsou silnější a zvládají krátké pohyby s větší silou. Pomalá vlákna reagují na frekvence mezi 5 a 30 Hz, rychlá vlákna na 30 až 65 Hz. Přístroje v našem studiu jsou nastavitelné a tak můžeme programy přizpůsobit přesným požadavkům a přáním klienta.

Účinky různých proudů na lidské tělo se liší. Stejnosměrný proud pomůže průtoku krve v kapilárách, tzv. Träbertovy nízkofrekvenční pulzy odstraňují bolesti hlavy, šíje, zad a končetin. Interferenční proudy (spojení 2 proudů o různých frekvencích) vyvolávají samotné stahy svalů. Metoda EMS využívá oblast 7 – 85 Hz, který je pro posilování svalů nejvhodnější. Tyto frekvence používáme pro trénink i v našem studiu. Vyšší frekvence se zase používají k relaxacím.

Zdravotní přínosy

Jak již bylo řečeno, trénink EMS šetří vaziva, klouby i nervovou soustavu. Toho využívají právě profesionální sportovci při posilování, protože jejich klouby dostávají zabrat. Je to potom vhodné pro lidi, kteří mají s klouby a vazy problémy, ať už vlivem věku, úrazů, nebo nadváhy. Je dokonce možné použít metodu i pro pacienty upotané na lůžko, nebo po operacích a tím urychlit rekonvalescenci a zároveň předejít atrofii svalů, ke které při takovém nuceném klidu dochází. Pokud pracujete v kanceláři, nosíte tašku přes rameno, nebo provádíte jiné monotónní pohyby v práci či vašem oblíbeném sportu, EMS vám může pomoct posílit hluboko uložené svaly včetně svalů pánevního dna a vyrovnat držení vašeho těla. Pokud by někdo měl obavy z proudu pouštěného do těla, není se čeho bát. Proud má hodnotu několik miliampérů a je pro organismus neškodný.

Použití ve sportu

Metodu EMS je možné ve sportu použít několika způsoby. Buď přímo na celé tělo, nebo na konkrétní sval, který je třeba procvičit. Tím je možné stimulovat přesněji jednotlivé svaly a tak dochází k rychlejšímu učení správně provedeného pohybu. To může být plusem jak pro sporotovce na začátku tréninků, tak pro kohokoliv, kdo chce perfektně zvládnout svůj sport a tím vytěžit maximum.

Další možností je posilovat celé tělo, třeba namísto trojfázových tréninků. To ušetří mnoho času a dostane vás to do formy rychleji. Je to tím, že svaly se stahují až 85x rychleji, než by člověk zvládnul klasicky vůlí. Zároveň je přístroj napojen na všechny hlavní svaly, a tak při zvedání činky trénujete i zbytek těla s větší intenzitou, než bez EMS. Velkou výhodou je, že impulz proběhne celým tělem a tak se dostane i ke svalům, které běžně ani neumíme vědomě zapojit. Takové svaly jsou umístěné třeba na zádech, nebo v oblasti pánevního dna. Cvičení těchto svalů vyžaduje standardně mnoho času a nemalé úsilí, aby se objevily nějaké výsledky. S přístrojem v našem studiu je procvičíte i bez velké snahy. Zejména pro ženy po porodu cvičení z tohoto důvodu doporučujeme.

Silový trénink

Motorické nervy ovládající svalstvo jsou při použití EMS schopné aktivovat více svalových vláken a také se zefektivní stavba svalu. Díky tomu se zvýší svalová síla, podle experimentů až o téměř 30% oproti tréninku bez EMS (Gondin et al.). K nelepším účinkům začne docházet mezi 4. až 8. týdnem používání EMS, kdy dochází ke svalovým adaptacím. Aby tato metoda byla účinná, je ji třeba propojit s klasickým tréninkem. Sama stimulace k silovým schopnostem svalu nepomůže, ale kombinovaná s tréninkem vykazuje výrazná zlepšení. Svaly se celkově vlivem působení proudu stávají vytrvalejšími a snesou větší zátěž.

Další výzkumy ukázaly, že dochází k funkčním změnám ve svalových vláknech, které jsou výhodné pro provozování sportu (Grosset et al.). Tyto změny se týkají elasticity a smšťitelnosti svalů a přetrvávají i několik týdnů po tréningovém cyklu. Například u hokejistů pomohla EMS ke zvýšení bruslařské rychlosti, nebo u gymnastů ke zlepšení výskoků.

Vytrvalostní trénink

Velmi zajímavé výsledky přinesly experimenty u vytrvalostních aktivit. Experiment trval 2 měsíce, kdy se program EMS prováděl 5x týdně po dobu 20 – 40 minut bez jakéhokoliv jiného cvičení. Došlo k výraznému zlepšení vytrvalosti břišních svalů (Porcari et al.). Zjistilo se, že EMS dokáže vyvolat stejné účinky, jako aerobní cvičení. Dokonce se zaznamenal i úbytek tuku v pase o 3,5 cm. Nervosvalová elektrická stimulace je tedy použitelná pro zlepšení vytrvalostních schopností svalů sama o sobě, tedy bez současného tréninku. Což teprv v kombinaci s ním? Znamená to, že při trénincích se nemusíte starat o břišní svaly a přesto budou výrazně procvičovány.

EMS a hubnutí

Vzhledem k tomu, že EMS dokáže velice rychle posílit svaly, zvýší během krátké doby rychlost metabolismu. Rychlost metabolismu je totiž daná tím, kolik zvládne tělo spálit v klidovém stavu a provoz svalstva je náročný na energii. Tuto energii si svaly mohou brát z tukových zásob. Tím vede EMS k žádoucímu spalování tuků efektivněji, než klasická posilovna.

Je tu něco proti?

Elektrostimulace nedokáže vyvolat stejně silnou kontrakci svalu, jako přirozená kontrakce vůlí. Taková stimulace by byla velmi bolestivá. I přes mnohá pozitiva může být EMS v některých případech nevhodná, či dokonce nebezpečná. Neměla by být používána klienty s kardiostimulátorem, chorobami periferních cév, hypertenzí a hypotenzí, při výrazné obezitě je také jistě třeba opatrnosti. Zde se ale opět můžeme vrátit k výhodě ohledně šetření kloubů, které při cvičení s větší vahou velmi trpí. Je tu ovšem třeba předem konzultace. Metoda také není vhodná pro těhotné ženy, při nádorech, na odumřelou kůži, po ošetření rentgenem, při některých psychických poruchách a epilepsii.

Na trhu je mnoho přístrojů určených pro domácí použití, jsou to ale většinou neefektivní přístroje a vyhodíte za ně nemálo peněz. Některé ani neodpovídají normám a mohou být nebezpečné. Kvalitní moderní přístroje jsou velmi drahé a vyžadují odbornou obsluhu, v rukou laika by mohlo dojít ke komplikacím.

Kolik stojí EMS trénink

Ceny EMS tréninků se v České Republice pohybují od 540 do 600 za úvodní trénink, který běžně trvá 20 – 30 minut. U nás poskytujeme úvodní trénink zdarma. Ceny za další tréninky se pohybují dle toho, jaké předplatné zvolíte a jak kvalitní přístroje máte k dispozici a mohou se pohybovat od 325 Kč do 600/ 20 – 30 min. Jeden EMS trénink svojí efektivitou nahradí 4 – 5 návštěv posilovny.

Závěrem

Se cvičením můžete začít v jakémkoliv věku a bez ohledu na vaše sportovní zkušenosti. Ušetříte mnoho času a budete se cítit skvěle už po prvním tréninku. Uvidíte, jaké skvělé změny se na vašem těle budou dít a to mnohem rychleji, než očekáváte.

7 thoughts on “EMS – cvičení pro začátečníky i profíky”

  1. Dobrý den, určitě můžeme doporučit náš nejstarší klient má 78 let a je spokojen, že ustoupila bolest zad. Cvičení nijak nezatěžuje klouby, takže určitě doporučujeme.

 1. dobrý den chtěla bych se zeptat kolik zaplatím celkem když si objednám cvičení na čtyři mesice. děkuji Pospíšilová

  1. Dobrý den, platí náš aktuální ceník. Měsíce jsou doporučující a vždy se dívat na celkovou cenu za permanentku. Tedy např. 3 měsíční permanentku /doporučení cvičení 1 x týdně – 12 tréninků celkem/ je cena 5280,-, ale platnost je 4 měsíce. Frydrych

 2. Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik by stála pernamentka na devět měsíců.Dekuji předem za odpověď Pospíšilová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  OstravaBodyBody

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Ostrava
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.7.2020
  rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  594 KčCelková cena 2 376 Kč
  Objednat
  539 KčCelková cena 4 312 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  499 KčCelková cena 7 984 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  499 KčCelková cena 5 998 Kč
  Objednat
  459 KčCelková cena 11 016 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  458 KčCelková cena 10 992 Kč
  Objednat
  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat

  48 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat
  389 KčCelková cena 37 344 Kč
  Objednat

  1 trénink

  590 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.7.2020
  rezervace
  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.11.2020
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  490 KčCelková cena 1 960 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  470 KčCelková cena 3 760 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  440 KčCelková cena 5 280 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  410 KčCelková cena 9 840 Kč
  Objednat

  30 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  390 KčCelková cena 11 700 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  540 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.11.2020
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.11.2020
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  539 KčCelková cena 2 156 Kč
  Objednat
  486 KčCelková cena 1 944 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  499 KčCelková cena 3 992 Kč
  Objednat
  439 KčCelková cena 3 512 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat
  419 KčCelková cena 5 028 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  416 KčCelková cena 9 984 Kč
  Objednat
  416 KčCelková cena 9 984 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  395 KčCelková cena 15 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  590 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.11.2020
  Rezervace