fbpx

EXISTUJÍ KVALITNÍ ENERGETICKÉ NÁPOJE?

1221

EXISTUJÍ KVALITNÍ ENERGETICKÉ NÁPOJE?

Energetické nápoje jsou v dnešní době velmi oblíbeným nabuzovačem, stejně jako káva. Vyžujívají se hlavně k dodání energie při fyzické námaze, ale i psychické práci, jako například pro udržování bdělosti řidičů nebo při studování před zkouškama. Díky jejich širokému využívání je na trhu spousta značek energetických nápojů, které se od sebe liší složením, obsahem jednotlivých látek a také cenou. V dnešním článku si řekneme něco o jednotlivých složkách a také jak mezi tolika energetickými napoji nejen poznat ty kvalitnější a efektivnější, ale hlavně čemu se vyvarovat při výběru. Nakonec si rozepíšeme i možné negativní účinky, které by se mohly projevit při dlouhodbém užívání nadměrného množství těchto nápojů.  

Základní složky energetických nápojů

Energetické nápoje obsahují spoustu složek. Zde si vypíšeme ty základní, a také určíme, zda do energetické nápoje patří, nebo je jejich obsah zbytečný. 

  

  • Voda 

Voda je nedílnou součástí všech nápojů
a tvoří určité rozpouštědlo pro jednotlivé složky. Rozhodně do energetických nápojů patří a pro rychlé vstřebávání jednotlivých látek je to nejlepší možná varianta.

  • Kofein 

Kofein je jedna z nejvyúživanějších stimulujících látek, která příznivě stimuluje nervovou soustavu a činnost srdce. Dále podporuje spalování tuků a potlačuje únavu. Dle věděckých studií se uvádí, že maximální bezpečná denní dávka kofeinu je 6mg/kg hmotnosti, takže u průměrného 80kg člověka je maximální dávka 480mg kofeinu. V energetickýc nápojích se většinou vyskytuje do 200mg kofeinu, takže z bezpečnostního hlediska u zdravých a dospělých lidí je
1 energetický nápoj naprosto neškodný. O kofeinu tedy můžeme říct, že je v energetických nápojích velmi důležitou složkou a rozhodně by v nich měl byt obsažený.

  • Taurin

Taurin je aminoulfovaná kyselina a v různých koncentracích se vyskytuje v celém tělním systému a má je součástí spousty procesů v lidském těle. Najdeme ho téměř ve všech živočišných potravinách a bezpečná látka se udává 3g Taurinu denně (v energetických nápojích do 2g na jeden nápoj). V energetických nápojích se vyskytuje především díky svým účinkům na zvýšení koncentrace a potlačení únavy. O Taurinu můžeme říct, že v energetických nápojích není nepostradatelný, ale pokud jej obsahují, rozhodně ničemu neuškodí. 

 

  • Cukr

Cukr je přírodní sladidlo, které se masivně využívá u průmyslově zpracovávaných potravinách a pokud se snažíme dodržovat zdravý životní styl, měl by být jeho příjem minimální. V energetických nápojích se běžně vyskytuje i 30g na jeden nápoj, což překračuje doporučenou hodnotu pro celkový denní příjem. Proto bychom měli vždy vybírat takový energetický nápoj, který cukr neobsahuje a je slazený umělými sladidly. Cukr tedy do energetických nápojů rozhodně nepatří!

  • Umělá sladidla

Umělá sladidla se v dnenší době velmi využívájí. Existuje spoustu různých druhů, ale pouze některá jsou při dlouhodobém užívání zdravotně nezávadná. Podle studií mezi ty bezpečná se řadí stévie nebo sukralóza, takže při výběru doporučujeme vyhledávat právě nápoje s těmito sladidly. Jejich výhoda je, že nezvyšují energetický příjem a neovlivňují hladinu cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že cukr v energetickém nápoji mít nechceme, ale bez dochucení bychom si energetický nápoj nekoupili, jsou umělá sladidla jasnou volbou.

  • Konzervační látky a barviva

Konzervační látky se používají téměř ve všech energetických nápojích. Nejčastěji se využívá sorban draselný a benzoan sodný. Jejich negativní účinky nejsou přímo dokázané, ale pokud je to možné je lepší se těmto látkám vyhnout.

Barviva v energetických nápojích jsou pouze z estetického důvodu. Proto vždy volte takové energetické nápoje, kde buď nejsou žádná zbytečná barviva nebo jsou pouze přírodního charakteru ( výtažek z červené řepy atd..). 

  • Vitamíny (především vitamíny B a C)

Vitamíny jsou v energetických nápojích taková přidaná hodnota. Nejdou zde nezbytné, ale při sportu nebo zvýšené psyhické i fyzické zátěži naše tělo ptořebuje vyšší množství vitamínů. Vitamín C podporuje správnou funkci imunitního systému a potlačuje únavu. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Jejich nedostatek se pak projevuje únavou a vyčerpáním, což právě při pití energetických nápojů nechceme.

Existuje tedy kvalitní energetický nápoj? 

Jak jsme si řekli dříve, energetických nápojů je na trhu celá řada. Za mě mezi nejlepší patří rozhodně energetický nápoj od firmy Celsius https://www.ackoshop.cz/napoje/celsius-energeticky-napoj-strawberry-breeze-355ml/ , a to proto, že má skvělou chuť a zároveň vynikající složení. Neobsahuje žádný cukr a je slazen sukralózou, která patří mezi nejlepší umělá sladidla. 

Dále obsahuje přírodní extrakty z guarany, zeleného čaje a zázvoru, a také spoustu vitamínů, jako Vitamín C, B2, B6, B12 a D. Mezi jeho další výhody patří velké množství kofeinu a to 200mg na jednu dávku, takže vás opradu pořádně nakopne! 

Maji energetické nápoje taky nějaké negativní účinky? 

Abychom byli objektivní, je vhodné také zmínit, možné negativní dopady pití energetických nápojů a upozornit tak, že 1-2 energetické nápoje denně je opravdu maximum a neměly by se pít pravidelně. Jako tomu je u spoustu ostatních věcí jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Na obrázku jsou vypsané účinky na naše orgány, pokud to z energetickými nápoji začneme přeháněť. Pokud na sobě cítíte některý z těchto účinků, měli byste na nějakou dobu vyřadit pití energetických nápojů a ze zdravotních důvodů konzultovat míru nebezpečí se svým lékařem.