fbpx

HSS: kdy trpí a jak ho posílit

811

Hluboký stabilizační systém je součástí těla každého člověka. Je důležité dbát na jeho aktivaci a údržbu. Svaly HSS nejsou vidět, ale tvoří oporu celého těla. Pokud nemáte posílené HSS, nemá smysl posilovat další svalstvo, které je narozdíl od HSS viditelné.  Myslete na své zdraví a přečtěte si o HSS vše důležité. 

 

Co je HSS?

 

HSS neboli hluboký stabilizační systém těla. Do této svalové skupiny patří bránice, svaly pánevního dna, svaly multifidi (menší svalstvo mezi páteřními obratli) a transcersus abdominis (příčný břišní sval). Pokud svaly vzájemně správně kooperují, vytváří vnitrobřišní tlak – zpevňuje celé naše tělo.

 

V čem je HSS důležitý?

Funkce této svalové skupiny je především stabilizace páteře. HSS zapojuje bránici a má na starosti její správné fungování. Bránice slouží ke správnému dýchání a vytvoření vnitrobřišního tlaku, který je důležitý pro stabilizaci a ochranu páteře, zejména bederní páteře. Vnitrobřišní tlak pomáhá zmírnit zátěž bederní páteře, tudíž je minimálně zatěžována. HSS tělo vzpřímí a ve vzpřímené pozici ho také drží – správné držení těla.

 

Kdy HSS trpí?

Zvýšenou pozornost posílení HSS věnujte, pokud pracujete na PC a většinu dne sedíte vyhrbeni na židli s hlavou předsunutou k monitoru. V takovém případě budete trpět horním zkříženým syndromem páteře. Neseďte tedy před sedacími kostmi, ale na nich.

Dalším případem, kdy HSS trpí, je když zvedáte věci ze země a zatěžujete tím záda. Správně byste měli věci zvedat pomocí nožního svalstva tzv. jít do dřepu.

Dalším krizovým pohybem je snášení věci dolů – prohýbání v zádech. Opět tím přetěžujete páteř a ulevujete svalům, které to nepotřebují. Hlavním opěrným svalstvem by mělo být HSS. Stůjte vždy vzpříměně. Poslední krizový pohyb souvisí se snášením věcí. Pokud držíte například činku, či cokoli nadměrně těžkého. Opět dochází k prohýbání zad a namáhání bederní páteře.

 

Co když HSS nefunguje?

 

Když je HSS oslaben a neplní funkce, které má, nelze se vyhnout špatnému držení těla. To má za následek neustálou bolest zad – v bederní či v krční oblasti. Dalším problémem je disfunkce celého těla. Jak dobře víme, páteř je hlavní kosterní součástí, která drží naše tělo a má na starosti její správné fungování. Pokud bude nějaká dysfunkce HSS na místě, začnou se projevovat problémy s klouby a s vazy. V těle je propojeno všechno se vším, tudíž vyřazení HSS z provozu bude znamenat zátěž v jiné části těla. Každý sval a každý kloub v těle musí správněvykonávat svoji funkci a vyrovnat se se zátěží, která mu náleží. U žen může být dalším problémem intenkonence. Svaly pánevního dna nejsou správně aktivovány a tím pádem bude docházet k úniku moči.

 

Jak ho posílit?

HSS nejlépe posílíte cvičení s vlastní vahou těla, s balančními pomůckami a tréninky EMS. Rozhodnete-li se pro cvičení s vlastní vahou těla, provozujte tzv. plank. Dále dýchání do břicha – rovněse posaďte na židli a zhluboka dýchejte do břicha. Dýchání do břicha můžete dělat také vleže na zádech, kdy si budete rukama tlačit proti břichu.

Skvělou balanční pomůckou je skákací míč. Posaďte se na něj, vzpažte ruce a držte po dobu 1 minuty, dejte si pauzu a opakujte. HSS posílíte také pod dohledem trenéra při EMS tréninku. Elektrostimulace pronikne až k hlubokému svalstvu a aktivuje jeho posílení.

 

Důležité je říci, že je nezbytné mít aktivní a zpevněný HSS. Bez zpevněného HSS nezačínejte cvičit povrchové svalstvo. Pokud chcete bříško vyrýsovat, výsledky uvidíte i po zpevnění HSS. Na bříšku dále pracujte, když budete mít správné držení těla a zpevněný HSS. Pak budete mít záruku, že máte zdravé tělo způsobilé k dalšímu posilování.

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.4.2023
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.4.2023
  Rezervace