fbpx

Proteiny neboli bílkoviny

1210

Proteiny neboli bílkoviny

Co jsou to bílkoviny/proteiny? 

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem všech našich buněk. V lidském těle mají nenahraditelnou funkci a podílí se na řadě procesů, jako je tvorba svalové hmoty, správná funkce hormonů, účastní se na tvorbě protilátek a spoustě dalších. 

Bílkoviny se skládají z jednotlivých aminokyselin. Některé aminokyseliny si tělo dokáže vyrábět samo, ale jiné musí přijímat z jídla. Těmto aminokyselinám se říká esenciální a řadí se zde 12 aminokyselin ( např. známé BCAA – isoleucin, leucin, valin ). 

Jaké druhy bílkovin máme?

Tak už víme co vlastně bílkoviny jsou, teď si řekneme jejich základní rozdělení a kde je najdeme v běžném jídle. Ve stravě rozdělujeme 2 základní druhy bílkovin, a to zda jsou rostlinného původu nebo živočišného původu. Na obrázku níže, můžeme vidět jednotlivé zdroje jak živočišných, tak rostlinných bílkovin z běžné stravy. 

Rostlinné bílkoviny 

mají podle druhu suroviny rozlišné spektrum aminokyselin. Některé dokáží plně doplnit komplexní bílkovinu, ale zpravidla neobsahují kompletní spektrum aminokyselin, proto je nutné v jednom jídle kombinovat minimálně 2 různé zdroje. Nejlepší rostlinné zdroje, které lze označit téměř za kompletní: 

– Quionoa 

– Pohanka

– Sója

Vhodné kombinace 2 druhů rostlinných zdrojů bílkovin k dosažení kompletního aminokyselinového spektra: 

– Fazole + rýže

– Čočka + mandle

– Celozrnný chléb + arašídové máslo.

Velmi vhodnou rostlinnou bílkovinou je také tento rostlinný protein https://www.ackoshop.cz/po-vykonu-pro-vegany/vegan-80/ který obsahuje dvě složky zdroje bílkovin, a to hrachovou a rýžovou. 

Živočišné bílkoviny 

mají oproti rostlinným velkou výhodu. Je to díky tomu, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny (ty které si tělo neumí samo vytvořit), tudíž k doplnění komplexní bílkoviny stačí jen jeden zdroj. Mezi základní zdroje živočišných bílkovin se řadí: 

– maso ( kuřecí, hovězí, vepřové, rybí.. )

– mléko (kravské, kozí, ovčí .. ) 

– mléčné výrobky (sýrovatka, sýry, jogurty, cottage, tvaroh.. )

– vejce. 

Skvělým zdrojem živočišných bílkovin je také sýrovatkový protein. Mezi nejoblíbenější sýrovatkové proteiny se řadí např. https://www.ackoshop.cz/po-vykonu-kulturistika-silove-sporty/100-whey-protein/ od české nejlepší značky Extrifit nebo https://www.ackoshop.cz/po-vykonu/100–whey-protein-2kg/ od známé a ověřené značky Reflex! 

Další důležitou roli hraje jejich stravitelnost neboli využitelnost aminokyselin do organismu. Jako referenční zdroj se uvádí vejce, které se ze všech dostupných zdrojů bílkovin spolu se syrovátkou vstřebávají nejlépe. 

Jaké množství bílkovin bychom měli denně přijímat? 

Jak bylo řečeno dříve, bílkoviny zastupují řadu procesů v lidském těle a nedokážeme bez nich správně fungovat. Množství bílkovin, které by měl každý člověk přijmout se odvíjí především od  pohlaví, hmotnosti, celkové sportovní aktivitě a aktuálním cílům (hubnutí, nabíraní svalové hmoty , udržování hmotnosti atd).. 

Abychom mohli jednoduše určit kolik gramů bílkovin za den máme přijmout používáme základní vzorec, který je vztažen na hmotnost člověka a mění se podle jeho aktivit, cílů a dalších kritérií. Minimální denní dávka proteinů začíná na 0,8g/kg tělesné hmotnosti. (člověk vážící 100 kg by měl za den přijmout 80g bílkovin). Tato dávka je pouze pro ty, kteří nemají téměř žádnou fyzickou aktivitu. U sportovců, aktivních nebo fyzicky pracujících lidí je denní dávka bílkovin vyšší. U aktivních lidí je doporučená hodnota mezi 1,4 – 1,8 g/kg tělesné hmotnosti a u profesionálních sportovců a lidí, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu je to hodnota mezi 1,8 – 3g/kg tělesné hmotnosti. 

Co může způsobit nedostatek bílkovin nebo naopak přebytek bílkovin?  

Nedostatek bílkovin sebou může nést spoustu negativních důsledků na naše tělo. Jedním z prvních projevů jak nám naše tělo signalizuje nedostatek bílkovin je úbytek svalové hmoty, únava a porucha imunitního systému. Pokud bílkoviny nedoplníme ani po prvotních příznacích můžou nastat otoky, kožní změny nebo depresivní nálady až apatie. 

Negativní vliv na naše tělo má nejen nedostatek, ale také velký přebytek bílkovin, které naše tělo již nedokáže zpracovat. To, že máme nadmíru bílkovin ve stravě můžeme vypozorovat následujícími způsoby: problémy se zažíváním, bolesti břicha, průjem, zácpa nebo také přibírání na váze. Dlouhodobé užívání nadměrného množství bílkovin může způsobit až vážná cévní onemocnění. 

Jak mohu doplnit bílkoviny při jejich nedostatku z běžného jídla?  

Pokud nezvládáme sníst potřebné množství bílkovin z běžné stravy, slouží k jejim doplnění suplementy a různé doplňky stravy. Rozebereme si základní druhy suplementů, které jsou k tomu určené a kdy je vhodné je využít. 

Proteinové nápoje

Proteinové nápoje se děli na dva základní typy: sýrovatkové a kaseinové (noční). 

a)Sýrovatkové proteiny jsou díky své rychlé vstřebatelnosti vhodné po tréninku nebo ráno, kdy je tělo hladové a je nutné doplnit potřebné živiny. Jedním z nich je například hydrolýzovaný protein https://www.ackoshop.cz/po-vykonu-kulturistika-silove-sporty/hydro-77-dh12/ od extrifitu, který díky hydrolýze se vstřebává ještě mnohem rychleji, než klasický sýrovatkový protein. 

b) Kaseinové (noční) proteiny jsou naopak díky svému pomalému uvolňování vhodné před spaním, na cestách nebo při kdykoliv, když jsme dlouho bez jídla. Jedním z těchto proteinů je například https://www.ackoshop.cz/po-vykonu/100-micellar-casein/.

Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky jsou v poslední době velmi oblíbené, a to především díky své chuti a výživové hodnotě. Jsou vhodné pro každého, kdo má chutě na sladké, ale nechce jíst pouze čokoládu nebo zákusky plné cukru a tuku. Proteinové tyčinky jsou navrženy tak, aby tělu ve správném poměru doplnili potřebné živiny a zároveň zasytily. Můžeme si je dát jako náhradu svačiny, při horském výstupu nebo je vozit v autě jako záchranu před hladověním. Skvělou variantou je tyčinka od GymBeam https://www.ackoshop.cz/tycinky/proteinova-tycinka-purebar-gymbeam/ , které je vyrobena ve spoustě různých příchutí, takže se ji nikdy nepřejíte!

Shrnutí na závěr

 • Bílkoviny jsou pro nás nezbytné, jelikož jsou základním stavebním kamenem každé buňky v lidském těle.
 • Denní příjem bílkovin se liší v závislosti na pohlaví, váze, fyzické aktivitě.
 • Jejich nedostatek, ale i přebytek může mít negativní důsledky na lidské zdraví. 
 • Bílkoviny můžeme doplnit také suplementy, jako jsou proteinové nápoje nebo proteinové tyčinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  OstravaBodyBody

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Ostrava
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.7.2020
  rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  594 KčCelková cena 2 376 Kč
  Objednat
  539 KčCelková cena 4 312 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  499 KčCelková cena 7 984 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  499 KčCelková cena 5 998 Kč
  Objednat
  459 KčCelková cena 11 016 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  458 KčCelková cena 10 992 Kč
  Objednat
  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat

  48 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat
  389 KčCelková cena 37 344 Kč
  Objednat

  1 trénink

  590 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.7.2020
  rezervace
  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.11.2020
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  490 KčCelková cena 1 960 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  470 KčCelková cena 3 760 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  440 KčCelková cena 5 280 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  410 KčCelková cena 9 840 Kč
  Objednat

  30 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  390 KčCelková cena 11 700 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  540 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.11.2020
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.11.2020
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  539 KčCelková cena 2 156 Kč
  Objednat
  486 KčCelková cena 1 944 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  499 KčCelková cena 3 992 Kč
  Objednat
  439 KčCelková cena 3 512 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat
  419 KčCelková cena 5 028 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  416 KčCelková cena 9 984 Kč
  Objednat
  416 KčCelková cena 9 984 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  395 KčCelková cena 15 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  590 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.11.2020
  Rezervace