fbpx

Je správné držení těla důležité?

317

Zajímáte-li se o pohyb a zdraví vašeho těla, určitě jste mnohokrát slyšeli, že správné držení těla je zásadní i když zrovna necvičíte. Spousta lidí ani neví, jak správný postoj vypadá. Celý den sedíme u počítače, jsme shrbení a vše nás bolí. Přitom stačí jen vědět, jaké svaly zapojit a zaktivovat. Sezení u počítače se v práci nevyhneme, ale můžeme se naučit, jak tělo správně držet. Při správném držení těla totiž zapojujeme vnitřní svaly, které jsou neaktivní a mohou za ochablé břišní svalstvo. Správné držení těla totiž posiluje hluboký stabilizační systém těla (HSS), ten drží tvar páteře a chrání vnitřní orgány. Je to nejhlubší svalová vrstva, kterou nelze nahmatat. Bez posíleného vnitřního, břišního svalstva nemá cenu budovat povrchové svalstvo. Povrchové svalstvo lze získat především úpravou jídelníčku a pravidelným posilováním. Na pohled budeme mít i vysněný six pack, ale naše břišní svalstvo bude nezdravě ochablé. Všem nepříjemnostem, na které si stěžujete (boleti hlavy, zad, kyčlí) předejdete správným držením těla.

Potíže způsobené špatným držením těla

Poruchy, které špatné držení těla způsobuje, se týkají hlavně zad. Zvýšená hrudní kyfóza, je typická pro sedavé zaměstnání, jedná se o kulatá záda a vyklenutí hrudní páteře. Zvýšená bederní lordóza, prohnutí v oblasti bederní páteře v důsledku ochablých břišních svalů a zkrácených zádových svalů. Další poruchou jsou plochá záda, což je zploštění zakřivení páteře. Poslední poruchou je skolióza páteře, při čemž dojde k vychýlení páteře do jedné strany. Skolióza páteře může být vrozená nebo získaná svalovou dysbalancí. To, jakým způsobem tělo držíme, je jedním ze způsobů neverbální komunikace. Náš postoj o nás tedy může mnohé vypovědět, a to jak o našem těle, tak o naší psychice.

Naše „vnitřní břicho“ je tvořeno pánevním dnem, bránicí, a hlubokými svaly zad a břicha. Jejich ochranu a zároveň používání má zajišťovat páteř. Břišní svaly a střed těla by měl být aktivní při všech pohybech, které tělo vykoná. Svaly jsme pomalu přestali používat a pohyb si ulehčujeme, jak je to jen možné. Svaly ochabují, v bederní části se páteř prohýbá dopředu a bederní vzpřimovače se neprotahují. To všechno způsobuje ochabnutí mezilopatkového svalstva. Tím dojde k stočeným ramenům směrem vpřed, vyhrbení v hrudní části páteře a
k vysunutí krční páteře, což se projevuje předsunutou hlavou. Tělo je propojeným systémem, kde spolu všechny části spolupracují, a jedna druhou ovlivňuje. Všechny části těla musí být v harmonii a na to musíme dohlížet my sami.

Jak posílit vnitřní svalstvo?

Pokud HSS neudržujete aktivní a posilujete pouze povrchové svalstvo (six pack), může dojít k „vyvalení“ spodního bříška. HSS lze posilovat balančními pomůckami a cvičením s vlastní vahou. Oblíbenou cvičební metodou je systém TRX, balanc na balonu, planking, bosu, flowin nebo HIIT. K posílení stabilizačního systému beze sporu slouží revoluční metoda EMS. Zkrátka
musíte mít nejdřív základy, abyste měli na čem budovat, ani dům se nestaví od střechy.

A jak správný postoj vypadá?

Aktivace chodidel
Správné držení těla začíná od chodidel. Pokud špatně našlapujeme, propadne se nám nožní klenba, vytvoří se otlaky nebo nerovnosti. V chodidlech končí a začínají svalové řetězce celého těla. Správné našlapování tedy ovlivňuje zbytek těla. Klíčové je došlapování na tři body chodidla, které tvoří trojúhelník (bod pod patou, malíkem a palcem). Měli bychom mít aktivní všechny tři body. Vyhneme se tím svalovým dysbalancím a problémům s kyčlemi, koleny a zády.

Správný postoj
Chodidla a kotníky mají být postaveny na šířku vaší pánve. Váha je rozložená na celé chodidlo. Kolena držíme přímo nad kotníky a stabilizujeme je. Co se týká pánve a bederní oblasti zad, držíme je přirozeně (ne podsazení ani prohnutí). Hýždě jsou mírně zahnuté. Oblast kříže míří až k temeni hlavy. Ramena a
lopatky jsou roztažené do strany. Ramena stahujeme dolů a dozadu. Brada je mírně zasunutá zpět.

Nyní už stačí, když budete správné držení těla dodržovat a naučíte se s ním provádět běžné úkony. Na správný postoj se nejlépe koncentrujeme při chůzi nebo běhu, tím můžete začít. Zpočátku na to budete muset myslet, ale časem si správný postoj tělo zautomatizuje. Pokud s tím budete mít problém, neváhejte se obrátit na fyzioterapeuta nebo šikovného trenéra.

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace