fbpx

Vitamín D3 nejúčinnější forma vitamínu D

1214

Vitamín D3 nejúčinnější forma vitamínu D

Abychom mohli lépe rozumět jednotlivým vitamínům, měli bychom vědět, co to vlastně vitamíny jsou. Vitamíny jsou specifické mikroživiny, které naše tělo potřebuje v malém množství, ale jsou nezbytné pro naše zdraví a v některých případech i přežití. Vitamíny naše tělo přijímá z  běžné stravy, slunce a nebo také pomocí doplňků stravy. Jelikož v dnešní době už strava není tak bohatá na vitamíny a minerály jak bylo dříve, a také netrávíme tolik času venku na slunci, jsou doplňky stravy v dnešní době pro nás zásadní. Jedním z nejvíce deficitních vitamínů v našem těle je právě vitamín D, a proto si o něm něco řekneme. 

Základní informace

Vitamín D3 neboli cholekalciferol je stejně jako vitamín D2 neboli ergokalciferol forma vitamínu D. Podílí se a ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí v lidském těle. Je obsažen ve všech lidských buňkách i tkáních, z čeho vyplývá, že je pro tělo opravdu nezbytný. Spolu s vitamíny A, E, K je vitamín D rozpustný v tucích a může se při předávkování ukládat v organismu. Mezi hlavní pozitivní účinky patří: podpora imunitního systému, správná funkce slinivky a tvorba inzulínu, aktivita mozku, příznivý efekt na krevní tlak a tvorba svalové hmoty. 

Zdroje Vitamínu D

Vitamín D můžeme získat dvěma různými způsoby. První a zároveň nejdůležitější způsob je pomocí slunečního záření, které tvoří přibližně 80% příjmu vitamínu D. Díky tomu, že dokážeme vitamín D “skladovat”, můžeme si vytvořit zásoby až na 4 měsíce. Toho docílíme jen v případě, že trávíme dostatečné množství času venku na slunci, což je alespoň 20-30 minut denně. Druhý způsob, který tvoří zbylých 20% příjmu vitamínu D je ze stravy nebo formou doplňků výživy. 

1. Příjem vitamínu D ze slunce

Vitamín D ze slunce přijímáme pomocí neviditelného UVB záření, které díky chemickým reakcím v kůži vytváří previtamin D3 a ten se poté přeměňuje na vitamín D3. Dochází k tomu hlavně v letním období, kdy je slunečných dnů mnohem více než v ostatních obdobích. Abychom mohli čerpat vitamín D ze slunce, musíme dodržet pár základních pravidel: 

 1. Opalujte se pravidelně, ale rozumně.

To znamená, že bychom se měli na slunce postupně adaptovat a dbát na pravidelnost. Především si dejte při opalování se v jiném pásmu, než na které je vaše tělo zvyklé (např. Na dovolené). 

 1. Zbytečně nepoužívejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem
 2. Po opalování se myjte pouze čistou vodou

Při použití mýdla nebo jiného odmašťovacího prostředku nedojde k řádnému vstřebání již vytvořeného vitamínu D na kůži. 

 1. Používejte pouze přírodní opalovací krémy s nízkým ochranným faktorem

2. Příjem vitamínu D z běžné stravy

Z běžné stravy můžeme přijímat dvě formy vitamínu D, a to vitamín D3 cholekalciferol nebo vitamín D2 ergokalciferol.

Vitamín D3 můžeme najít v potravinách živočišného původu. I když příjem vitamínu D ze stravy tvoří přibližně 20% celkového příjmu neměli bychom na něj zapomínat. Nachází se především v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku, mléce a másle. U mléka a vajec závisí na tom, zda se jedná o volný chov nebo chov v uzavřených prostorech. Pokud jsou zvířata chována v uzavřeném prostoru mají samy nedostatek vitamínu D a i podíl v jejich produktech je malý. 

Vitamín D2 naopak nalezneme v rostlinných potravinách. Vitamín D2 je oproti vitamínu D3 méně účinná forma Vitamínu D. Vyskytuje se například v kakau, houbách a malé množství ja také v ovoci. 

Potraviny Obsah IU  ve 100g 
Rybí tuk 16 000 000
Kakaové máslo 120 000
Sleď 48 000
Tuňák 30 000
Kakao v prášku 6 000
Losos 4 000
Sardinky v oleji 3 000
Žloutek 2 000
Houby 2 000
Smetana 200
Játra 40
Máslo 30
Mléko 30

3. Příjem vitamínu D pomocí doplňků 

  Vzhledem k tomu, že čas na slunci trávíme minimálně, naše tělo si nedokáže udělat potřebné zásoby vitamínu D na celou zimu. Častým příznakem nedostatku vitamínu D bývá podzimní únava, špatná nálada a především oslabená imunita. Pokud chceme tomuto předejít, je zásadní doplňovat Vitamín D doplňky pravidelně a správně. Jelikož je vitamín D rozpustný v tucích, je důležité ho konzumovat spolu s tučným jídlem. Pokud to neuděláme nevstřebá se nám v organismu a efekt suplementace je nulový. Vitamín D3 se vyrábí buď v tekuté nebo tabletové formě, takže pokud má někdo problém s polykáním tabletek je zde vhodná alternativa. 

a) Tekutá forma

Skvělou tekutou formou jak doplnit Vitamín D3 je https://www.ackoshop.cz/zdravi-a-vitalita/liposomal-vitamin-d3-60-ml/ od značky Liposomal. Vitamín D je zde bezpečně zapouzdřen a chráněn ve formě nanočástic lipozomů, které aktivně prostupují stěnou tenkého střeva a vstřebávají se prostřednictvím mízního systému přímo do krevního oběhu. Alternativou tohoto produktu je Vitamin D od značky Viridian https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/liquid-vitamin-d-50ml/, kde vitamín D je obsažen v oleji ze slunečnicových semínek a pomerančů.

b) Tabletová forma

Častější a více prodávanou variantou je tablotové provedení doplňků vitamínu D. Jeden z nejprodávanějších vitamínu D3 na trhu je od značky Viridian https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/vitamin-d3-2000iu-60-kapsli/, kde Vitamín D3 je ve formě extraktu z lišejníku. Hodnota IU udává množství účinné látky v extraktu – Vitamín D3 s hodnotou 2000IU obsahuje 1000 % doporučené denní dávky vitamínu, proto postačí brát jednu kapsli obden. Jeho alternativou je pak levnější varianta od firmy GymBeam https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/vitamin-d3-2000-iu-gymbeam/, která také doplní 2000IU v jedné tabletě!

Působení vitamínu D na imunitu

Dostatek vitamínu D má velký vliv na naší imunitu. Je to díky tomu, že podporuje genovou expresi antimikrobialních peptiů, které široce působí proti bakteriím, virům a taky plísním. Je dokázáno, že pokud tělo přijímá pravidelné dávky vitamínu D snižuje se náchylnost k onemocnění chřipkou a jiných respiračních onemocněních.

Zajímavosti o vitamínu D

 • Vitamín D je tzv. pohlcován tukovými buňkami a ty jej pak přenášejí mimo krevní oběh. To způsobuje, že u obézních lidí, dochází k většímu nedostatku vitamínu D. Bylo zjištěno, že při 10kg tělesné nadváhy, musíme denně přijmout o 17% více vitamínu D.
 • V létě dokážeme během 10 až 16 hodiny odpoledne přijmout za 20 minut na slunci až 20 000IU jednotek vitamínu D3 ( při dodržení správných podmínek, jak bylo uvedeno výše).
 • Více než 60% lidí žijících v severních zeměpisných šířkách, mají nedostatek vitamínu D, což může vést k vážných chronickým onemocněním. 
 • Pokud si myslíte, že máte nedostatek vitamínu D, je možné to snadno zjistit z krevního odběru u praktického lékaře. 
 • U nemoci Covid 19 byl u všech pacientů z vážným průběhem zjištěn velký nedostatek vitamínu D, který blokuje průnik viru do našich buněk. Naopak lidé s normálním průběhem měli vitamínu D jen mírný nedostatek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  OstravaBodyBody

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Ostrava
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.5.2022
  rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  594 KčCelková cena 2 376 Kč
  Objednat
  539 KčCelková cena 4 312 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  499 KčCelková cena 7 984 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  499 KčCelková cena 5 998 Kč
  Objednat
  459 KčCelková cena 11 016 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  458 KčCelková cena 10 992 Kč
  Objednat
  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat

  48 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  409 KčCelková cena 19 632 Kč
  Objednat
  389 KčCelková cena 37 344 Kč
  Objednat

  1 trénink

  990 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 200 Kčakce končí 1.5.2022
  rezervace
  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.5.2022
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.5.2022
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.5.2022
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.5.2022
  Rezervace