fbpx

Vitamín D3 nejúčinnější forma vitamínu D

1214

Vitamín D3 nejúčinnější forma vitamínu D

Abychom mohli lépe rozumět jednotlivým vitamínům, měli bychom vědět, co to vlastně vitamíny jsou. Vitamíny jsou specifické mikroživiny, které naše tělo potřebuje v malém množství, ale jsou nezbytné pro naše zdraví a v některých případech i přežití. Vitamíny naše tělo přijímá z  běžné stravy, slunce a nebo také pomocí doplňků stravy. Jelikož v dnešní době už strava není tak bohatá na vitamíny a minerály jak bylo dříve, a také netrávíme tolik času venku na slunci, jsou doplňky stravy v dnešní době pro nás zásadní. Jedním z nejvíce deficitních vitamínů v našem těle je právě vitamín D, a proto si o něm něco řekneme. 

Základní informace

Vitamín D3 neboli cholekalciferol je stejně jako vitamín D2 neboli ergokalciferol forma vitamínu D. Podílí se a ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí v lidském těle. Je obsažen ve všech lidských buňkách i tkáních, z čeho vyplývá, že je pro tělo opravdu nezbytný. Spolu s vitamíny A, E, K je vitamín D rozpustný v tucích a může se při předávkování ukládat v organismu. Mezi hlavní pozitivní účinky patří: podpora imunitního systému, správná funkce slinivky a tvorba inzulínu, aktivita mozku, příznivý efekt na krevní tlak a tvorba svalové hmoty. 

Zdroje Vitamínu D

Vitamín D můžeme získat dvěma různými způsoby. První a zároveň nejdůležitější způsob je pomocí slunečního záření, které tvoří přibližně 80% příjmu vitamínu D. Díky tomu, že dokážeme vitamín D “skladovat”, můžeme si vytvořit zásoby až na 4 měsíce. Toho docílíme jen v případě, že trávíme dostatečné množství času venku na slunci, což je alespoň 20-30 minut denně. Druhý způsob, který tvoří zbylých 20% příjmu vitamínu D je ze stravy nebo formou doplňků výživy. 

1. Příjem vitamínu D ze slunce

Vitamín D ze slunce přijímáme pomocí neviditelného UVB záření, které díky chemickým reakcím v kůži vytváří previtamin D3 a ten se poté přeměňuje na vitamín D3. Dochází k tomu hlavně v letním období, kdy je slunečných dnů mnohem více než v ostatních obdobích. Abychom mohli čerpat vitamín D ze slunce, musíme dodržet pár základních pravidel: 

 1. Opalujte se pravidelně, ale rozumně.

To znamená, že bychom se měli na slunce postupně adaptovat a dbát na pravidelnost. Především si dejte při opalování se v jiném pásmu, než na které je vaše tělo zvyklé (např. Na dovolené). 

 1. Zbytečně nepoužívejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem
 2. Po opalování se myjte pouze čistou vodou

Při použití mýdla nebo jiného odmašťovacího prostředku nedojde k řádnému vstřebání již vytvořeného vitamínu D na kůži. 

 1. Používejte pouze přírodní opalovací krémy s nízkým ochranným faktorem

2. Příjem vitamínu D z běžné stravy

Z běžné stravy můžeme přijímat dvě formy vitamínu D, a to vitamín D3 cholekalciferol nebo vitamín D2 ergokalciferol.

Vitamín D3 můžeme najít v potravinách živočišného původu. I když příjem vitamínu D ze stravy tvoří přibližně 20% celkového příjmu neměli bychom na něj zapomínat. Nachází se především v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku, mléce a másle. U mléka a vajec závisí na tom, zda se jedná o volný chov nebo chov v uzavřených prostorech. Pokud jsou zvířata chována v uzavřeném prostoru mají samy nedostatek vitamínu D a i podíl v jejich produktech je malý. 

Vitamín D2 naopak nalezneme v rostlinných potravinách. Vitamín D2 je oproti vitamínu D3 méně účinná forma Vitamínu D. Vyskytuje se například v kakau, houbách a malé množství ja také v ovoci. 

Potraviny Obsah IU  ve 100g 
Rybí tuk 16 000 000
Kakaové máslo 120 000
Sleď 48 000
Tuňák 30 000
Kakao v prášku 6 000
Losos 4 000
Sardinky v oleji 3 000
Žloutek 2 000
Houby 2 000
Smetana 200
Játra 40
Máslo 30
Mléko 30

3. Příjem vitamínu D pomocí doplňků 

  Vzhledem k tomu, že čas na slunci trávíme minimálně, naše tělo si nedokáže udělat potřebné zásoby vitamínu D na celou zimu. Častým příznakem nedostatku vitamínu D bývá podzimní únava, špatná nálada a především oslabená imunita. Pokud chceme tomuto předejít, je zásadní doplňovat Vitamín D doplňky pravidelně a správně. Jelikož je vitamín D rozpustný v tucích, je důležité ho konzumovat spolu s tučným jídlem. Pokud to neuděláme nevstřebá se nám v organismu a efekt suplementace je nulový. Vitamín D3 se vyrábí buď v tekuté nebo tabletové formě, takže pokud má někdo problém s polykáním tabletek je zde vhodná alternativa. 

a) Tekutá forma

Skvělou tekutou formou jak doplnit Vitamín D3 je https://www.ackoshop.cz/zdravi-a-vitalita/liposomal-vitamin-d3-60-ml/ od značky Liposomal. Vitamín D je zde bezpečně zapouzdřen a chráněn ve formě nanočástic lipozomů, které aktivně prostupují stěnou tenkého střeva a vstřebávají se prostřednictvím mízního systému přímo do krevního oběhu. Alternativou tohoto produktu je Vitamin D od značky Viridian https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/liquid-vitamin-d-50ml/, kde vitamín D je obsažen v oleji ze slunečnicových semínek a pomerančů.

b) Tabletová forma

Častější a více prodávanou variantou je tablotové provedení doplňků vitamínu D. Jeden z nejprodávanějších vitamínu D3 na trhu je od značky Viridian https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/vitamin-d3-2000iu-60-kapsli/, kde Vitamín D3 je ve formě extraktu z lišejníku. Hodnota IU udává množství účinné látky v extraktu – Vitamín D3 s hodnotou 2000IU obsahuje 1000 % doporučené denní dávky vitamínu, proto postačí brát jednu kapsli obden. Jeho alternativou je pak levnější varianta od firmy GymBeam https://www.ackoshop.cz/vitaminy–mineraly/vitamin-d3-2000-iu-gymbeam/, která také doplní 2000IU v jedné tabletě!

Působení vitamínu D na imunitu

Dostatek vitamínu D má velký vliv na naší imunitu. Je to díky tomu, že podporuje genovou expresi antimikrobialních peptiů, které široce působí proti bakteriím, virům a taky plísním. Je dokázáno, že pokud tělo přijímá pravidelné dávky vitamínu D snižuje se náchylnost k onemocnění chřipkou a jiných respiračních onemocněních.

Zajímavosti o vitamínu D

 • Vitamín D je tzv. pohlcován tukovými buňkami a ty jej pak přenášejí mimo krevní oběh. To způsobuje, že u obézních lidí, dochází k většímu nedostatku vitamínu D. Bylo zjištěno, že při 10kg tělesné nadváhy, musíme denně přijmout o 17% více vitamínu D.
 • V létě dokážeme během 10 až 16 hodiny odpoledne přijmout za 20 minut na slunci až 20 000IU jednotek vitamínu D3 ( při dodržení správných podmínek, jak bylo uvedeno výše).
 • Více než 60% lidí žijících v severních zeměpisných šířkách, mají nedostatek vitamínu D, což může vést k vážných chronickým onemocněním. 
 • Pokud si myslíte, že máte nedostatek vitamínu D, je možné to snadno zjistit z krevního odběru u praktického lékaře. 
 • U nemoci Covid 19 byl u všech pacientů z vážným průběhem zjištěn velký nedostatek vitamínu D, který blokuje průnik viru do našich buněk. Naopak lidé s normálním průběhem měli vitamínu D jen mírný nedostatek. 
 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace