fbpx

Jak a proč posilovat pánevní dno?

855

Již na začátku apelujeme, abyste si tento článek dočetli až dokonce. Hlavně v případě, že jste dosud pánevní dno neposilovala. Pro ženu je to jedno z nejdůležitějších svalstev vůbec a je důležité o něj pečovat. V článku vám sdělíme hlavní důvody, proč byste pánevní dno měli posilovat a také vám povíme, jak na to. Budete-li mít nějaké otázky, rádi vám je zodpovíme v komentářích nebo se zeptejte svého gynekologa.

Posilování pánevního dna stačí věnovat pár minut denně a budou se dít zázraky. Cvičení nemusíte věnovat příliš energie a nemusíte být v posilovně. Pánevní dno lze posilovat při práci nebo v MHD. Svaly pánevního dna nejsou nijak viditelné, přesto v ženském těle hrají neodmyslitelnou roli – zajišťují správnou polohu pohlavních orgánů a střev.

A proč pánevní dno posilovat?

Jedním z mýtů je, že svaly pánevního dna mají posilovat ženy až po porodu, ale opak je pravdou. Posílené svaly pánevního dna vám mohou zajistit hladší průběh porodu. Také když jsou spermie na cestě k vajíčku, mají cestu mnohem snašší. Když otěhotníte, vaše prochází obrovskými změnami. Děloha se zvětšuje a vyvíjí tlak na okolní orgány včetně pánve. Zpevněné svaly pánevního dna pomohou udržet dělohu na jednom místě. Posílení svalstva předejdete problémům s únikem moči, které jsou běžnou součástí těhotenství. Při porodu je pak mnohem snašší svaly ovládat – můžete reagovat na kontrakce a pomoci miminku na svět. Regenerace po porodu je pak také o poznání rychlejší. Problémy s inkontinencí jsou běžné v těhotenství a po něm. Ale také u žen během menopauzy a po ní – a je to naprosto normální, protože svaly postupem věku ochabují.

Ženy, které už mají zkušenost s posílením pánevního dna, pozorují výrazné zlepšení prožitku sexuálního styku. Svaly jsou posílené, tudíž jsou citlivější a užší. Pokud se vám nedaří dosáhnout orgasmu, zkuste posílit pánevní dno. Jako bonus k vašemu cvičení, bude spokojený partner, který si sex s vámi užije také mnohem více.

Kdy svaly pánevního dna trpí?

Svaly pánevního svalstva můžete posílit, ale také je oslabovat. Mnohdy je oslabujete aktivitami, které vypadají naprosto nevinně. Nicméně prvním rizikem je samozřejmě těhotenství, tom trpí pánevní dno nejvíce – proto se jeho posílení doporučuje především ženám po porodu.

Budete se divit, ale pánevnímu dnu neprospívá ani chůze na vysokých podpadkách – vaše tělo se pohybuje nepřirozeně a vaše chůze není vyvážená.

Co se týká zaměstnání, tak si nevyberete. Svaly pánevního dna trpí jak v sedavém zaměstnání, tak při dlouhém postávání. Hledejte rovnováhu, a pokud to alespoň trochu jde, střídejte v práci pohyb.

Obtíže pánevnímu dnu způsobuje také zvýšená hmotnost a nadváha. Pakliže budete často sportovat a budete dbát na jídelníček, nemusíte se nadváhy obávat.

V období, kdy ženské tělo začíná stárnout a přirozeně přichází o ženský hormon estrogen, snažte se věnovat posílení pánevního dna. Právě v tomto období je nejvyšší čas předejít inkontinenci.

Možná si říkáte, že máte svaly pánevního dna silné a posilovat je nemusíte. S ochablým svalstvem se pojí řada problémů, s kterými se můžete potýkat. Tyto problémy jsou následkem ochablého pánevního svalstva: inkontinence, potíže s močením, pokleslá děloha, bolesti při sexu. Napravit to můžete posilováním.

A jak pánevní dno posílit?

Cviky můžete provádět tak, jak je vám pohodlné, lze v sedě, v leže či ve stoje. Nicméně pokud jste začátečníci a posilujete pánevní dno poprvé, doporučujeme polohu v leže s pokrčenýma nohama. Lehnete si na podložku, mírně pokrčíte nohy a budete se soustředit na svaly pánevního dna. Je to podobné, jako kdybyste se pokoušeli zadržet moč či stolici. Svaly začněte stahovat. Dávejte si pozor na to, abyste nezatahovali vnější svalstvo – hýžďové a stehenní. Svaly stahujte v intervalu 5 vteřin – stahování/pauza. Sérii opakujte pětkrát za sebou. Časový úsek můžete postupně navyšovat. Dbejte na to, abyste po celou dobu cvičení zhluboka a volně dýchali. Těmto cvikům se říká Kegelovy cviky. Cviků můžete za den provést do 300.

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace