fbpx

Opalování v soláriu: znáte rizika?

852

Opalování v soláriu je nenáročným a velmi rychlým způsobem k získání tmavé pokožky. Návštěva solária je vhodná v zimních a přechodných měsících – také před odjezdem na dovolenou v tropické destinaci. Záření pokožku opálí a připraví ji na přirozené záření od slunce. Sluneční záření je rok od roku agresivnější, tudíž je potřeba pokožku připravit a pečovat o ní. V tomto článku se dozvíte, zda je opalování v soláriu zdravé, co byste měli dělat předtím, než do solária vkročíte a čemu se naopak vyvarovat.

Bronzová pokožka je pro většinu lidí atraktivní a k létu neodmyslitelně patří. Ale jen málokdo má čas přirozeně se opalovat a trávit hodiny na slunci. Rychlou cestou k opálení je návštěva solária.

A jaký mají na opalování v soláriu názor kožní lékaři. Téměř se shodují, že takové opalování ohrožuje pokožku stejně jako přirozené opalování na slunci. Svůj názor obhajují faktem, že přílišné vystavování pokožky UV záření zvyšuje riziko onemocnění rakoviny kůže. Slunečním paprskům se v létě neubráníte, ale návštěvu solária ze svého diáře můžete lehce vyškrtnout. Nicméně solární studia se stále rozrůstají a vznikají nová. Bronzová pokožka je stále žádoucí. Málo se ví, že opalování v solárním studiu a umělé UV záření způsobuje stárnutí pokožky – rychlejší tvorba vrásek či rozšířených žilek.

Jaké zásady byste při opalování v soláriích měli dodržovat za každou cenu?

Jako první vás čeká návštěva kožního lékaře, který by vám měl definovat jaký typ pokožky máte. Budete mít jistotu, že je pro vás opalování vhodné či nikoli. Pokud se vám k lékaři nechce, můžete si typ kůže vyhodnotit sami, samozřejmě amatérsky. Pobuďte na poledním sluníčku a pozorujte, zda se vám kůže zbarvuje do červena a následně se oloupe nebo zda zhnědne. Patříte-li k majiteli prvního typu, budete muset na opalování v soláriu zapomenout. Jestli jste ti druzí, do solária chodit můžete, dodržujte však naše rady. Jedna návštěva solária by za žádných okolností neměla být delší než 15 minut. Zároveň by jich nemělo být více jak 3 za jeden týden. Druhá návštěva solária by měla být až 48 hodin po té předchozí. Po každém jednom opálení použijte speciální krém po opalování – většinou ho můžete zakoupit přímo v solárním studiu. S výběrem krému by vám měla pomoci obsluha solária. Při své opalovací kůře si naordinujte volně prodejné vitamíny jako např.: antioxidanty (beta-karoten, vitaminy E a A, zinek a selen), které posilují odolnost pokožky.

Cenné rady:

V každém případě se vyvarujte spálení se v soláriu – raději si nechte poradit od obsluhy a informujte se o síle solária, dle toho zvolte dobu opalování.

Opalujte se spíše kratší dobu, ale častěji, než dlouhou dobu a zřídka.

Používejte speciální krémy po opalování.

Doba opalování by neměla přesáhnout 15 minut. Ideálně 4 – 8 minut.

V soláriu mějte v každém případě nasazené ochranné brýle.

Nikdy ve stejný den nekombinujte opalování v soláriu a na přímím slunci.

Pravdou je, že síla solária se měří tzv. erytémovou účinností UV záření na 0,3mW/cm2, což je stejná intenzita jakou má letní slunce v poledne při hladině Středozemního moře. Tato norma platí u nás v České republice a v dalších zemích Evropské unie. Platí tedy, že 5 minut opalování v soláriu odpovídá 5 ti minutám opalování na přímém slunci ve Středozemí.

Opalování kůže je způsobeno především působením UV záření s různou intenzitou. UVB stimuluje buňky, které začnou tvořit pigment – pokožka zesílí a stane se méně náchylná. Zároveň si tělo vytváří vitamín D, který je důležitý pro zdraví. Ztmavování pokožky má na svědomí UVA záření. Opálení, jak ho známe mají na svědomí pouze tyto 2 druhy UV.

Na letní dovolené v ČR používejte kvalitní opalovací produkty s SPF. Před dovolenou ve Středozemí, můžete adaptovat svou kůži na UV záření a to jak na přirozeném slunci, tak v soláriu. Na dovolené pak používejte SPF krém s dostatečným UV faktorem a kvalitní kosmetiku. Na dovolené v exotických oblastech vystavujete kůži velmi intenzivnímu slunečnímu záření. Proto se před odjezdem pokuste kůži adaptovat. Kůže si vytvoří ochranu před nadměrným působením UV záření. Opět je na místě předopalovací, opalovací a poopalovací kosmetika.

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace