fbpx

Diastáza: jaké cvičení vám pomůže při rozestoupení břišních svalů?

866

Diastáza neboli rozestoupení břišních svalů trápí kdejakého člověka, ať už se jedná o ženu či muže. Často o tom lidé trpící diastázou ani nevědí. Tento článek by vám měl pomoci identifikovat, zda tímto problémem trpíte a případně, jak si s ním poradit.

 

Co je diastáza?

Podívejme se na diastázu čistě z lékařského hlediska. Samotný pojem diastáza, označuje oddálení/rozestoupení 2 tělesných částí, které jsou za normálních okolností v těsném kontaktu.Latinsky nazývaného musculus rectus abdominis.V obecném měřítku se diastázou nejčastěji myslí rozestup břišních svalů. Samotné lékařství se tak s diastázou potýká méně než fyzioterapie. Přímý sval začíná na chrupavčitých koncích pátého až sedmého žebra a na mečovitém výběžku hrudní kosti, táhne se jako silný svalový pruh směrem k zemi a jeho svalové snopce končí na kosti stydké z boční strany spony stydké.

 

Diastázu neberte v žádném případě na lehkou váhu. Jedná se o zdravotní problém větší, než se na rovní pohled může zdát. Diastáza není bříšku jen vadou na kráse, ale také je to zdravotní problém. Při diastáze totiž dochází k tomu, že spolu břišní svalstvo nekooperuje. Hrozbou je výskyt pupeční kýly a je narušena ochranná vnitřních orgánů. Mimo jiné správně nefunguje ani jeden sval v oblasti od pánevního dna po hlavu, takže také namáháte záda v bederní oblasti.

 

Jaké jsou příčiny diastázy?

Diastáza se nejčastěji týká ženského těla, které je po porodu. V těhotenství zažije břišní svalstvo velký šok a projde si velkými změnami. Během těhotenství se tělo maminky připravuje na porod. To znamená, že dochází jak k hormonálním, tak k mechanickým změnám – aby se pro miminko vytvořil průchod ven.Někdy se s tím tělo vypořádá a břišní svalstvo vrátí do původní formy, ale v některých případech už břišní svalstvo původní podoby nedosáhne a může vzniknout diastáza neboli rozestoupení břišního svalstva. Diastáza způsobená porodem se nazývá potěhotenská diastáza. Nejen porod, ale diastáza má i další příčiny. Jsou jimi: hypermobilita, obezita, případná operace břicha, hormonální substituční terapie, nevhodné cvičení, ale také stárnutí. Společným prvkem příčin je rozvolněné břišní stěny.

 

Jak diastáza vzniká?

Jak už bylo řečeno, jedná se o ochabnutí břišní stěny, latinsky linea alba. Stěna se roztáhne a ztenčí, čímž diastáza vznikne. Samotný rozestup tvoří pobřišnice, podkožní tuk a kůže. Diastáza může být po celé délce vazivového pruhu či kdekoli v jeho průběhu. A kdy poznáte, že máte rozestup tak velký, že se jedná o diastázu? Diastáza se diagnostikuje, pokud máte rozestup větší než 1-2 cm. K léčbě menšího rozestupu postačí rehabilitace.

 

Jak si s diastázou poradit?

Hlavním cílem v boji proti diastáze je zpevnění ochablé břišní stěny. Nicméně není to jen o tom. Každá část těla je propojena v jeden celek, všechno spoliu kooperuje. Tudíž nestačí pouhé posílení břišní stěny, ale je nutné posilovat také bránici a svaly pánevního dna. Při cvičení se zaměřte na posílení hlubokého břišního svalstva a na koordinaci se svaly povrchovými. Nejlepší způsob, jak si s diastázou poradit je EMS. Při tréninku EMS se vám věnuje školený trenér, který ví, jaké cviky jsou v takovém případě vhodné. Zbytečně vaše břišní svalstvo nepřetěžuje ani mu neulehčuje. Nutno říci, že diastázu nevyléčíte, můžete s ní pouze naučit žít a fungovat.

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace