fbpx

Sója – jak to s její konzumací opravdu je – je tedy zdravá, nebo byste se jí měli vyhnout?

863

Slyšeli jste už o sóje nejrůznější věci a nevíte zda se přiklonit k názoru, že je zdravá nebo zdraví škodí? Tato novodobá alternativní potravina, která se z velké části snaží nahradit masné výrobky, se globálně rozšířila. Pokud byste se chtěli stravovat pouze výrobky ze sóji, určitě byste přežili – existuje jich široká škála. Sója se přidává do klasických potravin nebo je stěžejní přísadou ve výrobcích alternativních. Ale jak je to s ní doopravdy? Opravdu je tato potravina tak zázračná a dokáže tělu zajistit všechny živiny?

 

Alternativní strava

O sójové produkty se nejčastěji zajímají lidí, kteří se snaží stravovat alternativně. Sojové produkty se totiž nabízejí jako nejlepší varianta, jak zajistit dostatečný příjem bílkovin bez konzumace živočišných výrobků. Spousta lidí zapomíná na to, že sójové produkty jsou příliš průmyslově upravovány, čímž se vytrácí přírodní bílkovina a vzniká bílkovina průmyslová – obsahující potravinová aditiva a přidané cukry. Nehledě na to, že kvalita rostlinné bílkoviny se nedokáže vyrovnat kvalitě živočišné bílkoviny.

 

Sója je luštěninou, která obsahuje sadu minerálů, vitamínů a vlákninu. Samotný tento fakt vzbuzuje dojem, že se jedná o jednu ze superpotravin. Pokud se stravujete zdravě, určitě jste už při nákupu na nějaký sojový produkt narazili. Nejčastěji pravděpodobně na sójové mléko, které se zdá jako ideální alternativa tradičnímu kravskému mléku. Sójové produkty najdete v regálech se zdravou výživou. Problémem je, že sója, která se do alternativních produktů přidává, nemá s původní sójou moc společného. Ve většině případů se jedná pouze o koncentrát, který nutriční výhody pozbývá. Sója si svůj boom zažila už před 20 ti lety, kdy byla prezentována jako dokonalá prevence na nádorová onemocnění.

 

Rizika časté konzumace sóji

Pravdou je, že občasná konzumace sóji neškodí. Ale pokud budete sóju konzumovat nadměrně, můžete očekávat potíže. Sója jako taková, je luštěninou, která se obtížněji stravuje. Zároveň obsahuje tělu nepřirozené látky, například: antinutrienty, které zabraňují vstřebávání důležitých mikronutrientů, goitrogeny, které mohou způsobit vznik onemocnění štítné žlázy a v neposlední řadě fytoestrogeny způsobující hormonální nerovnováhu, neplodnost i rakovinu prsu. Velkým problémem soji je obsah goistrogenů, které jak bylo řečeno potlačují funkci štítné žlázy a ovlivňuje metabolismus. Fytáty potlačují využití minerálních látek, vápníku, hořčíku, železa a zinku ze stravy.

 

Existuje zdravá sója?

Pokud jste nadšenci do sójových produktů, nezoufejte. V jídelníčku se vám může objevit I zdraví prospěšná sója. Zdravé sójové produkty poznáte tak, že prošly fermentací, jinak řečeno kvašením. Kvašení zajistí nižší obsah škodlivých látek a stane se pro tělo stravitelnější. Snažte se vyvarovat vysoce zpracováváným průmyslovým produktům s glutamáty. Zkrátka vybírejte co nejméně upravované produkty. Sója obsahuje tzv. sojový lecitin neboli sójové fosfolipidy, což je látka tělu prospívající. Sójový lecitin se prodává jako doplněk stravy jako prevence proti cévním onemocnění a srdečním chorobám.

 

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace