Správné boty jsou klíčem ke všemu. Je důležité dbát na jejich výběr už od samotného začátku, také v případě, že nejste profesionální sportovec a se sportem teprve začínáte. Je také důležité, abyste si před vstupem do obchodu uvědomili, na co budete boty potřebovat, jak dlouho a jak často je budete nosit a jaký pohyb bude vaše noha vykonávat. U bot vše začíná, tudíž jejich výběr nepodceňujte. Nezáleží ani tak na tom, jak kvalitní máte oblečení jako na tom, jak kvalitní máte obuv. Pokud už sportovní obuv máte, zkontrolujte si, zda máte tu správnou.
Jestliže zvolíte špatnou obuv, ucítíte to v celém těle. Na chodidle můžete mít otlaky, bolavou patu či nožní klenbu. Může se stát, že budete přetěžovat svalové skupiny a klouby v oblasti kotníku, což se může projevit bolestí páteře a následně bolestmi hlavy. Nabídky sportovních bot se stále rozrůstají a je čím dál těžší najít ten pravý pár. Pokusíme se vám to trochu usnadnit.
V první řadě se musíte rozhodnout, kam boty chcete, co v nich budete dělat a jak často je budete nosit. Podle toho musíte volit vzorek podrážky, tloušťku podrážky a svrchní materiál. Vzorek na podrážce by měl být o to hrubší, čím je hrubší povrch, po kterém se budete pohybovat. Podrážka by měla mít také dobrý tlumící efekt, aby každý dopad na chodidlo neznamenal šok pro klouby dolních končetin. Jste-li těžší nebo budete chodidla pohybem hodně zatěžovat, zařaďte do požadavků mezipodrážku, která bude odpovídat vašim dispozicím. A dále se zamyslete nad svrchním materiálem. Rozhodující je, zda se budete pohybovat venku nebo vevnitř. Podle toho byste si měli určit voděodolnost boty. Materiál boty by měl být pevný a zároveň pružný.
Chodidla jsou oporou celého těla, která nejde nahradit. Ale je normální, že lidé trpí určitou nerovností chodidla. V základu se disbalance dělí na 2 typy.
Pronace = ukazuje tvar opotřebení centralizovaný na střed chodidla a malou část paty. Základní (neutrální) pronace pomáhá absorbovat nárazy, zmírňuje tlak na kolena a klouby. Je to normální rys neutrálních, biomechanicky efektivních sportovců. Překročení je určeno vzory opotřebení podél vnitřního okraje boty a je přehnanou formou přirozeného válečku nohy. Nadměrná pronace je běžným znakem, který ovlivňuje většinu sportovců, takže jsou vystaveni riziku bolesti a zranění kolena. Sportovci s nadměrnou pronací potřebují v botě stabilizační prvky.
Supinace = je typická opotřebením podél vnější hrany boty. Jedná se o zvlnění nohy směrem ven, což má za následek nedostatečné tlumení dopadů. Opět je ideální nějaká korekce pomocí bot, a to vyztužením na vnější straně podrážky.
Určete druh disbalance a přizpůsobte tomu i novou obuv – efekt můžete podpořit koupí speciální vložky do boty. Při určení si můžete pomoci tak, že se podíváte na své staré boty a odhalíte, na jakých místech je máte prošlapané. V obchodě se poraďte s odborníkem, zda by vám nepomohla vzduchová mezipodrážka, která tlumí dopad, na druhou stranu má horší stabilizační účinky. Boty kupujte odpoledne, kdy je noha více oteklá. Zkoušejte zásadně obě boty najednou. Při zkoušení boty si zkontrolujte prostor pro patu. Pata by měla být stabilizována, s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu.
Kupujete jeden pár bot na jednu sportovní aktivitu, žádné univerzální boty na všechny sporty, neexistují. Nesnažte se najít co nejvíc všestranné boty, nebudu kvalitního provedení a nepřinesou vám nic pozitivního. Na kvalitní obuvi nešetřete, ale ani zbytečně nepřeplácejte. Je jasné, že boty za 400 Kč, nebudou tak kvalitní jako boty za 1700 Kč, ale co vám přinesou boty za 4000 Kč? O nic víc než zlatá střední cesta. Co se týká značky obuvi, tak se držte známých značek – mají dostatek financí které mohou věnovat do výzkumů, které boty zkvalitní.
Když si boty v obchodě zkoušíte, musí vám být pohodlné hned. Když vám hlavou prolétne myšlenka, že si boty prošlápnete, rychle ji zažeňte. Boty vám musí padnou hned. V kvalifikovaných obchodech se sportovní obuví, vám prodavač rád poradí. Nejprve ale musíte vědět, co od bot očekáváte a co musí splňovat. Doufáme, že budete postupovat dle našeho návodu a usnadníte si tím výběr. V některých prodejnách s běžeckou obuví mívají běžecký pás se senzorem, který zjistí, jestli máte pronaci či supinaci, a jak došlapujete. To vám pomůže ještě k přesnějšímu výběru obuvi.
Permanentka na 1 měsíc4 tréninky
V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
|
Celková cena 2 144 Kč Objednat
|
536 Kč|
Permanentka na 2 měsíce8 tréninků
Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
|
Celková cena 3 912 Kč Objednat
|
489 Kč|
Permanentka na 3 měsíce12 tréninků
Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
|
Celková cena 5 628 Kč Objednat
|
469 Kč|
Permanentka na 6 měsíce24 tréninků
Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
|
Celková cena 10 680 Kč Objednat
|
445 Kč|
40 tréninkůPlatnost 12 měsíců
V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
|
Celková cena 16 880 Kč Objednat
|
422 Kč|
1 trénink
Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
|
Objednat
|
640 Kč