fbpx

Jak vybrat správné boty na sport?

830

Správné boty jsou klíčem ke všemu. Je důležité dbát na jejich výběr už od samotného začátku, také v případě, že nejste profesionální sportovec a se sportem teprve začínáte. Je také důležité, abyste si před vstupem do obchodu uvědomili, na co budete boty potřebovat, jak dlouho a jak často je budete nosit a jaký pohyb bude vaše noha vykonávat. U bot vše začíná, tudíž jejich výběr nepodceňujte. Nezáleží ani tak na tom, jak kvalitní máte oblečení jako na tom, jak kvalitní máte obuv. Pokud už sportovní obuv máte, zkontrolujte si, zda máte tu správnou.

Jestliže zvolíte špatnou obuv, ucítíte to v celém těle. Na chodidle můžete mít otlaky, bolavou patu či nožní klenbu. Může se stát, že budete přetěžovat svalové skupiny a klouby v oblasti kotníku, což se může projevit bolestí páteře a následně bolestmi hlavy. Nabídky sportovních bot se stále rozrůstají a je čím dál těžší najít ten pravý pár. Pokusíme se vám to trochu usnadnit.

 1. Ujasněte si požadavky

V první řadě se musíte rozhodnout, kam boty chcete, co v nich budete dělat a jak často je budete nosit. Podle toho musíte volit vzorek podrážky, tloušťku podrážky a svrchní materiál. Vzorek na podrážce by měl být o to hrubší, čím je hrubší povrch, po kterém se budete pohybovat. Podrážka by měla mít také dobrý tlumící efekt, aby každý dopad na chodidlo neznamenal šok pro klouby dolních končetin. Jste-li těžší nebo budete chodidla pohybem hodně zatěžovat, zařaďte do požadavků mezipodrážku, která bude odpovídat vašim dispozicím. A dále se zamyslete nad svrchním materiálem. Rozhodující je, zda se budete pohybovat venku nebo vevnitř. Podle toho byste si měli určit voděodolnost boty. Materiál boty by měl být pevný a zároveň pružný.

 1. Zjistěte nerovnosti chodidla

Chodidla jsou oporou celého těla, která nejde nahradit. Ale je normální, že lidé trpí určitou nerovností chodidla. V základu se disbalance dělí na 2 typy.

Pronace = ukazuje tvar opotřebení centralizovaný na střed chodidla a malou část paty. Základní (neutrální) pronace pomáhá absorbovat nárazy, zmírňuje tlak na kolena a klouby. Je to normální rys neutrálních, biomechanicky efektivních sportovců. Překročení je určeno vzory opotřebení podél vnitřního okraje boty a je přehnanou formou přirozeného válečku nohy. Nadměrná pronace je běžným znakem, který ovlivňuje většinu sportovců, takže jsou vystaveni riziku bolesti a zranění kolena. Sportovci s nadměrnou pronací potřebují v botě stabilizační prvky.

Supinace = je typická opotřebením podél vnější hrany boty. Jedná se o zvlnění nohy směrem ven, což má za následek nedostatečné tlumení dopadů. Opět je ideální nějaká korekce pomocí bot, a to vyztužením na vnější straně podrážky.

Určete druh disbalance a přizpůsobte tomu i novou obuv – efekt můžete podpořit koupí speciální vložky do boty. Při určení si můžete pomoci tak, že se podíváte na své staré boty a odhalíte, na jakých místech je máte prošlapané. V obchodě se poraďte s odborníkem, zda by vám nepomohla vzduchová mezipodrážka, která tlumí dopad, na druhou stranu má horší stabilizační účinky. Boty kupujte odpoledne, kdy je noha více oteklá. Zkoušejte zásadně obě boty najednou. Při zkoušení boty si zkontrolujte prostor pro patu. Pata by měla být stabilizována, s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu.

 

 

 1. Rozumně si nastavte finance

Kupujete jeden pár bot na jednu sportovní aktivitu, žádné univerzální boty na všechny sporty, neexistují. Nesnažte se najít co nejvíc všestranné boty, nebudu kvalitního provedení a nepřinesou vám nic pozitivního. Na kvalitní obuvi nešetřete, ale ani zbytečně nepřeplácejte. Je jasné, že boty za 400 Kč, nebudou tak kvalitní jako boty za 1700 Kč, ale co vám přinesou boty za 4000 Kč? O nic víc než zlatá střední cesta. Co se týká značky obuvi, tak se držte známých značek – mají dostatek financí které mohou věnovat do výzkumů, které boty zkvalitní.

 

 1. Boty neprošlapujte

Když si boty v obchodě zkoušíte, musí vám být pohodlné hned. Když vám hlavou prolétne myšlenka, že si boty prošlápnete, rychle ji zažeňte. Boty vám musí padnou hned. V kvalifikovaných obchodech se sportovní obuví, vám prodavač rád poradí. Nejprve ale musíte vědět, co od bot očekáváte a co musí splňovat. Doufáme, že budete postupovat dle našeho návodu a usnadníte si tím výběr. V některých prodejnách s běžeckou obuví mívají běžecký pás se senzorem, který zjistí, jestli máte pronaci či supinaci, a jak došlapujete. To vám pomůže ještě k přesnějšímu výběru obuvi.

 

 • Rubriky

 • Štítky

 • Ceník

  Nový JičínÁčkofit studio

  Frýdek MístekÁčkofit studio

  Nový Jičín
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat

  Permanentka na 1 měsíc4 tréninky

  V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permanentka na 3 měsíce12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 10 680 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. V ceně první diagnostika těla na InBody a další za zvýhodněnou cenu 199,-Kč
  422 KčCelková cena 16 880 Kč
  Objednat

  1 trénink

  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kč
  640 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199 Kčakce končí 1.4.2023
  Rezervovat
  Frýdek Místek
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace
  Cvičte sami nebo s parťákem Pro jednoho, můžete cvičit 
s dalším klientem Akce Parťák
  Jste dva a šetříte

  Permanentka na 1 měsíc / PLATNOST 2 MĚSÍCE4 tréninky

  Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  589 KčCelková cena 2 356 Kč
  Objednat
  536 KčCelková cena 2 144 Kč
  Objednat

  Permanentka na 2 měsíce / PLATNOS 3 MĚSÍCE8 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Tady již budou znát pravidelné tréninkové lekce. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  549 KčCelková cena 4 392 Kč
  Objednat
  489 KčCelková cena 3 912 Kč
  Objednat

  Permamentka na 3 měsíce / PLATNOST 4 MĚSÍCE12 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Trénink pod dozorem trenéra. Poznáte na sobě: – úbytek nežádoucích tuků – zpevnění těla – nárůst svalové hmoty – konec bolestí zad. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  519 KčCelková cena 6 228 Kč
  Objednat
  469 KčCelková cena 5 628 Kč
  Objednat

  Permanentka na 6 měsíce / PLATNOST 7 MĚSÍCŮ24 tréninků

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Nekompromisní volba k vytouženým cílům. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat
  466 KčCelková cena 11 184 Kč
  Objednat

  40 tréninkůPlatnost 12 měsíců

  10% sleva na nákup fitness výživy a doplňků. Akční cena na diagnostiku těla za zvýhodněnou cenu 199,-Kč.
  445 KčCelková cena 17 800 Kč
  Objednat

  1 trénink

  690 Kč
  Objednat
  Úvodní trénink za akční cenu 199,-akce končí 1.7.2024
  Rezervace